Vytyčeno

Vytyčeno

Stromořadí vytyčeno. 25 stromů na přední louce a 24 stromů na zadní. Spon 12 metrů.

Termín

Termín záleží na tom, kdy začnou školky stromky dobývat. Každoročně to bývá v období druhá polovina října až první polovina listopadu. Jakmile bude definitivně potvrzená objednávka, tak školka dává avízo do týdne před odběrem. Platný termín zveřejníme zde. Pokud chcete, pošlete nám svoje mobilní telefonní číslo, abychom vám mohli datum sázení oznámit zprávou. Eventuální nevysazené stromky můžeme několik dní ponechat v místě na deponii k jejich pozdějšímu zasazení (ze zkušenosti ale ne déle než týden).

Co bude potřeba

V místě budou složeny výsadbové kůly a krajiny, hřebíky, vruty, chráničky a vyvazovací materiál (zajistí spolek). K začátku stromořadí přivedeme vodu pro počáteční zálivku. V den D bude potřeba stromky zasadit do (možná předem strojně připravených) výsadbových jamek. Ke každému stromku přijde zatlouct kůl 250 cm, ke kterému se stromek vyváže. Po záhozu jamky se kolem zatlučou tři kůly 200 cm, ke kterým se přitlučou/přišroubují krajiny tak, aby vznikla bytelná ochrana před vytloukáním paroží srnců.

S čím se to udělá

Každý si prosíme přineste rýč, palici na zatlučení kůlů (ev. stoličku, židli či schůdky), kladívko a kdo může akuvrtačku, větší nůžky (na zastřižení kořenů, kdo může tak nůžky zahradní), ruční pilku na dřevo (na zakrácení krajin, kdo může tak pilu motorovou) a konev.

Další informace

Vzhledem k tomu, jak to v posledních letech bývá se srážkami a podzemní vodou, chceme se vyhnout zvýšeným nárokům na zálivku po výsadbě a udělat maximum proto, aby byl minimální “úhyn” sazenic po vysazení. Proto:

  • sázíme na podzim, kdy následně není potřeba intenzivní zálivka (stromky si přes zimu “zvyknou” a na konci jara by sazenice měly být schopné přečkat i sušší léto) – při jarní výsadbě by byly nároky na zálivku podstatně vyšší.
  • Nebudeme sázet vzrostlé starší stromky se zapěstovanou korunou, ale většinou jednoleté špičáky (pruty od 1,5 do 2 metrů bez postranních výhonů) s obrostem. Špičáky si postupně vytvoří kořenový systém na novém stanovišti snadněji na rozdíl od starších stromků, které by bojovaly při vrůstání kořenů z balu do “cizí” půdy na novém stanovišti a které by měly snahu hned v prvním roce jít do květu a zpomalilo by to tak jejich růst. U špičáků si do dvou tří let zapěstujeme korunu do vysokokmenů (alespoň v 1,7 metru) a za další dva tři roky mohou stromy bez problémů plodit. Z naší zkušenosti například jabloně koženáče druhý rok po výsadbě zapěstováváme do korunek ve výšce vysokokmenů.

Kompletní odhad nákladů na stromek je zatím někde kolem 800,- Kč. Pokud se to vyšplhá výše a kdo nebude moci tolik zaplatit, zbytek doplatí spolek. Částku budeme vybírat po výsadbě, náklady zveřejníme.

Na závěr si dovolujeme připomenout, že v projektu nejde o jednorázový akt vysazení stromku, ale že se hlásíte k závazku o strom pečovat ve smyslu článku na našem webu.

Tolik to základní. V případě dotazů pište na spolkový mail.