Někdy je lépe s přírodou spolupracovat a nesnažit se jí absolutně zkrotit. Přímo na naší zahradě můžeme vytvořit prostor pro přirozené procesy a přírodní děje, které budeme moci celý rok pozorovat a učit se z nich. Naše zahrada se tak může stát malou přírodní rezervací s množstvím různých stanovišť, jež poskytne a nahradí útočiště mnoha živočišným i rostlinným druhům.
Bylinková spirála je vhodnou součástí přírodní zahrady. Je to vlastně suchá zídka, zakroucená do tvaru spirály, jež tvoří jakýsi kopec. Tato spirála je vyplněna zeminou s různými poměry jílu, humusu a písku. Na malé ploše se vytvoří speciální podmínky pro různé druhy bylinek. Vhodná orientace na světové strany optimalizuje sluneční osvit pro jednotlivé druhy. Materiál (kameny, cihly, dřevěné hranoly apod.), ze kterého je spirála postavená do sebe akumuluje teplo. Zemina s různou mírou propustnosti a vodní plocha zase ovlivňují vodní režim. Tyto faktory umožní na malé ploše blízko sebe pěstovat vlhkomilné a suchomilné rostliny. Spirálový tvar spojený s postupným zvyšováním terénu umožňuje pěstování většího množství druhů, než na obyčejném záhoně. Zídka tvořící kostru spirály slouží stejně jako běžná suchá zídka jako úkryt pro nejrůznější užitečné živočichy. V neposlední řadě je kvalitně postavená bylinková spirála zajímavým prvkem ozvláštňujícím i malou zahrádku.
Vhodných druhů na bylinkovou spirálu je mnoho, každému je však lépe v jiné části. Ve spodní části spirály se bude dařit šťovíku, mátě, měsíčku nebo lichořeřišnici. Ve střední hlinité části je dobré vysadit petrželku, měsíční jahody, heřmánek, pažitku, meduňku nebo koriandr. V nejvyšší a nejsušší části je místo na středomořské bylinky jako bazalka, oregano, tymián, rozmarýn, levandule, majoránka a šalvěj.
Na zahradě nám s prací většinou pomáhají naši dva malí synové. Stavba šneku je náramně bavila. Od zakreslení samotného tvaru „ulity“ do terénu, přes vození materiálu v kolečku (kameny se vozily tam a kluci zpět) a lezení po vyskládaných kamenech, až po sázení samotných bylinek. Teď navíc přesně ví, kam sáhnout, když potřebuji šnytlík do pomazánky, mátu na čaj nebo saturejku do čočky. Krásné bylo pozorovat jejich údiv, když v našem šnekovi objevili opravdová šnečí vajíčka.