Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vysadili jste 50 stromů

Na začátku listopadu jsme konečně mohli po více jak ročním boji uskutečnit výsadbu stromořadí starých odrůd ovocných stromů. Děkujeme dobrovolníkům za účast na realizaci a zveřejňujeme krátký článek manželů Anny a Martina Kretkových o tom, jak akci vnímali jejich očima.

Výsadba starých odrůd v Sedlci a Chlumu – od zajímavé myšlenky k unikátnímu počinu

Začalo to bohulibým nápadem osadit polní cestu ovocnými stromy starých odrůd a zajistit tak nejen patřičný ráz krajině, která by tímto získala na kráse obnovením remízů, o které ji částečně připravilo zvětšování zemědělské techniky především v době komunismu tím, jak se zemědělství pokoušeli kolektivizovat, ale také nabídnout někdy v budoucnu sladké plody jablek a hrušní našim dětem.

Nápad se zrodil v hlavách skvělých lidí ze spolku Sedlce pro život a jimi byl také 3. listopadu 2018 plně zrealizován za pomoci dobrovolných zahradníků a dalších šikovných rukou. Výsledkem tohoto snažení a velkého kusu práce je tedy nyní pyšně se vinoucí stromořadí směrem k hradu Velešín a dále v Chlumu. Výsadbě ovšem předcházely mnohé peripetie, operativní změny míst a byrokratické překážky, gentlemanské dohody, které se nakonec ukázaly být o něco méně gentlemanské, a také nesnadná komunikace s úřady a jejich viditelná nechuť podobnou akci vůbec podpořit a povolit. V den výsadby nám nijak nepřálo ani počasí, bylo velmi sychravo a mrholilo. Od začátku se tedy odehrávalo všechno to, co standardně provází jakoukoliv implementaci projektů do jejich skutečné podoby. Ale zvítězili jsme, projekt jsme dotáhli do úspěšného konce a máme z něj všichni obrovskou a upřímnou radost.
Celkem jsme vysadili 50 jabloní a hrušní v Sedlci a Chlumu, od dobrovolníků se vybrala částka 32 412,-Kč. Díry na stromky nám vykopal bagr, poté si majitelé (stromky si z vlastních prostředků kupovali různí zájemci, mimo jiné např. naši přátelé hasiči z FF Mitterbachu nebo Českokrumlovská televize) svépomocí stromek zasadili a vytvořili okolo něj ohrazení ze dřeva, které slouží jako preventivní opatření proti lesní zvěři, která by stromky jinak jistě zkonzumovala, popřípadě alespoň ožvýkala k nepoznání. Navzdory velké nepřízni počasí jsme si všichni akci užili, pobavili se, popili něco málo moku z plodů, které doufáme, že se za nějaký ten rok snad objeví právě na našich stromech.

Největší dík patří zejména zmiňovaným členům spolku, kteří čelili nepříjemnostem od samého začátku, a přesto se nevzdali a projekt uskutečnili. Dále všem, kteří si zakoupili a zasadili stromky, pomocníkům, dětem, pobíhajícím zvířatům, skvělému mobilnímu cateringu, který mezi námi v onu sobotu neustále korzoval na zahradním kolečku, chlumským hasičům, kteří pro ostatní vytopili svou hasičárnu a nabídli tak příjemný prostor pro zakončení pracovního dne, a všem, kteří se jakkoliv podíleli na této krásné akci. Chuť úspěchu jistě umocňuje i fakt, že událost nezůstala bez povšimnutí zahraničního tisku, který projektu věnoval pochvalný článek. Stálo to za to!

Komentáře nejsou povoleny.