Obnova polních cest a výsadba zeleně

V posledních dvou letech je viditelným trendem v české krajině obnova původní sítě polních, lesních a pěších cest spojená s výsadbou vzrostlé zeleně, ať už v podobě alejí či solitérních stromů. A musíme říci, že je to trend našemu oku lahodící, protože přispívá k nenásilnému začleňovaní okrajů sídel do volné krajiny a k pomalému návratu kulturní krajiny do podoby, v jaké jsme ji zdědili po předcích. Na obnovu krajinných struktur je nadále možné získat dotace, proto jsme se rozhodli obrátit na zastupitele naší obce s níže uvedenou žádostí. O dalším postupu budeme informovat na našem webu.

Vážená paní starostko, vážení zastupitelé,

Žádáme Vás o udělení souhlasu s výsadbou zeleně na obecních a soukromých pozemcích v katastrech Sedlce, Chlum a Sv. Jan (u soukromých pozemků jen v případě, že souhlas s výsadbou udělí také vlastníci pozemků) a o spolupráci při realizaci této výsadby.

Rozsah výsadby

v katastru Sedlce

• stromořadí podél polních cest dle přiložené mapy, směry Sedlce / hrad Velešín, Sedlce / hřiště Sv. Jan, Sedlce /Argentina
  • zeleň veřejného prostranství části návesního prostoru mezi hospodou a ČOV
  • solitérní stromy u bývalých božích muk na křižovatce komunikace k areálu Pelzer a ke Kopsům

v katastru Chlum nad Malší

• výsadba “v Mezích” obnova mezí stromy a keři na soukromých pozemcích dle přiložené mapy p.č. 1173, 1174 a p.č. 1182, 1185
  • obnova zeleně podél potoka na bývalých loukách pod návesním rybníkem na soukromých pozemcích dle přiložené mapy

v katastru Sv. Jan nad Malší

• výsadba stromořadí při levé straně silnice Sv. Jan / Ločenice jako rezerva do budoucna, až dá správa silnic požadavek na pokácení stávající aleje vzrostlých stromů na pravé straně silnice kvůli jejich kolizi s komunikací

Financování

• dotace o které by požádala obec
  • dotace o které by požádal náš spolek
  • rozpočet obce
  • příspěvek členů našeho spolku a občanů

Prostředky získané výše uvedeným způsobem by byly použity zejména na sazenice, materiál pro podpory a ochranu sazenic a vytýčení pozemků. Vlastní realizaci by provedli členové spolku a další dobrovolníci sami na vlastní náklady.

Termín realizace

V etapách dle získání finančních prostředků, zejména dotací. V malém (z vlastních zdrojů) předpokládáme začít na podzim 2017, hlavní výsadba pak na jaře a podzim 2018.

Odůvodnění

1. Náš záměr vychází z územního plánu, příslušné pasáže jeho textové části citujeme níže.
  2. V nedávné době došlo v některých výše uvedených lokalitách ke kácení zeleně bez provedení náhradní výsadby.

ÚZEMNÍ PLÁN
b) koncepce rozvoje území obce
obnovit základní síť polních cest s doprovodnými alejemi

c) urbanistická koncepce
Na celém území je nutné udržovat stávající pěší propojení a obnovovat původní trasy pěších stezek, neboť hrají velmi důležitou roli v propojení jednotlivých místních částí a zajišťují rovněž maximální bezpečnost chodců v sídle. Síť polních a lesních cest ve volné krajině je třeba dále rozšiřovat, obnovovat původní polní cesty a stromořadí, které spoluvytvářejí charakter krajinného rázu. Musí být chráněn jedinečný přírodní rámec obce – údolí vodotečí, lesní plochy – nezastavovat volnou krajinu, ponechat přírodní charakter, zpřístupnit břehy, doplnit pěší cesty, uchovat prostupnost volné krajiny, preferovat veřejně přístupné prostory. Uvnitř zastavěného území je nutno chránit stávající vzrostlou zeleň, v návrzích revitalizace respektovat tradiční umístění a prostorotvornou funkci vysoké a izolační zeleně (používat místní tradiční druhy – listnaté keře a stromy), omezit rozsah zpevněných ploch na nezbytnou míru.

e) koncepce uspořádání krajiny
Jako účinná opatření proti vodní i větrné erozi ve volné krajině – na plochách zemědělských – lze doporučit tyto úpravy:
– výsadby dřevin podél cest a zatravnění pásů podél cest
– znovu zřizování některých zrušených mezí a jejich osazení přirozenou vegetací, která ohrožované plochy zpevňuje, zachycuje erodované části substrátu, poskytuje útočiště mnoha druhům vyšších i nižších živočichů.

——

Prosím, abyste naši žádost projednali a informovali nás o výsledku. Samozřejmě ze strany obce uvítáme i další návrhy lokalit vhodných na výsadbu.

S přátelským pozdravem

Za Spolek Sedlce pro život